epa-efeAsuncion

The two-leg elimination tie between Argentine Superliga leaders Racing Club and Brazil's Corinthians was the marquee matchup to emerge from the draw for the Copa Sudamericana 2019, held at South American Soccer Confederation headquarters in the Asuncion suburb of Luque.

The first phase of South America's second-tier club tourney will also feature new chapters of other regional rivalries such as Defensa y Justicia (Argentina) vs. Botafogo (Brazil) and River Plate (Uruguay) vs. Santos (Brazil).

A total of 44 teams will take part in the two-leg elimination round: six each from Argentina and Brazil; and four each from Bolivia, Chile, Colombia, Ecuador, Paraguay, Peru, Uruguay and Venezuela.

The 22 qualifiers will be joined by 10 teams relegated from Copa Libertadores for the round of 32.

The Copa Sudamericana 2019 will start Feb. 5 and conclude Nov. 9 with a one-match final at Lima's Estadio Nacional.

First round matchups:

.G1. Montevideo Wanderers (URU) - Sport Huancayo (PER)

.G2. Liverpool (URU) - Bahia (BRA)

.G3. Independiente (ARG) - Deportivo Binacional (PER)

.G4. Bolivia 2 (BOL) - Rio Negro (COL)

.G5. Argentinos Juniors (ARG) - Estudiantes de Merida (VEN)

.G6. Colon de Santa Fe (ARG) - Deportivo Municipal (PER)

.G7. Union Española (CHI) - Mushuc Runa (ECU)

.G8. Atletico Cerro (URU) - UT Cajamarca (PER)

.G9. Deportivo Santani (PAR) - Once Caldas (COL)

G10. Colo Colo (CHI) - Universidad Catolica (ECU)

G11. River Plate (URU) - Santos (BRA)

G12. Deportivo Guabira (COL) - Deportivo Macara (ECU)

G13. Bolivia 1 (BOL) - Monagas (VEN)

G14. Sol de America (PAR) - Mineros (VEN)

G15. Union La Calera (CHI) - Chapecoense (BRA)

G16. Guarani (PAR) - Deportivo Cali (COL)

G17. Bolivia 3 (BOL) - Zulia (VEN)

G18. Racing Club (ARG) - Corinthians (BRA)

G19. Independiente (PAR) - La Equidad (COL)

G20. Deportivo Antofagasta (CHI) - Fluminense (BRA)

G21. Union de Santa Fe (ARG) - Independiente del Valle (ECU)

G22. Defensa y Justicia (ARG) - Botafogo (BRA)